Zrób to wreszcie! Zacznij znaleźć kardiologa już w 4 dni! - dbam o siebie

kardiolog cieszyn

Są wykonywane nawet przeszczepy serca

W dzisiejszej cywilizacji występuje szereg chorób, których leczeniem zajmuje się kardiolog. Są to wszelkie choroby serca, które wymagają badania ekg. Badanie ekg pokazuje w miarę dokładnie akcję serca. Aby zbadać ciśnienie krwi

Zrób to wreszcie! Zacznij znaleźć kardiologa już w 4 dni! - dbam o siebie kardiolog cieszyn
wystarczy aparat do jego mierzenia, który też najczęściej pokazuje tętno. Współczesna medycyna stoi na wysokim poziomie. Są wykonywane nawet przeszczepy serca. Zapoczątkował je w Polsce kardiolog Zbigniew Religa. Wiele schorzeń kardiologicznych jest na tyle skomplikowanych, że wykonywane są w zagranicznych klinikach, często są to bardzo skomplikowane zabiegi, wymagające fachowej wiedzy medycznej. Każdy człowiek powinien dbać o siebie, przede wszystkim nie dopuszczać do przemęczenia mięśnia sercowego. Nawet małe dolegliwości związane z sercem, nie powinny być bagatelizowane. Lekarze rodzinni starają się pomagać chorym z problemami kardiologicznymi, jednak nie zawsze potrafią zrobić to skutecznie. Często potrzebna jest pomoc kardiologa i dodatkowe badania na przykład echo serca.


Badania kardiologiczne (ekg)

Dzisiejsza medycyna pozwala na wykonywanie badań opartych o elektrokardiogram, w skrócie ekg, jest to wypróbowana i przetestowana metoda diagnostyki kardiologicznej. Ta procedura rejestruje krzywe napięcia serca w spoczynku. Każde włókno mięśnia sercowego jest pobudzane energią elektryczną - począwszy od zegara serca (węzeł zatokowy) - tak że następnie kurczy się. Napięcie na powierzchni ciała można wywodzić z pobudzenia wszystkich włókien mięśnia sercowego. W zależności od czasu uzyskuje się tzw. 12-kanałowe ekg, z którego kardiolog może uzyskać informacje o różnych chorobach serca, zaburzeniach krążenia i zaburzeniach rytmu.

Rocznie wykonuje się około 8500 spoczynkowych elektrokardiogramów. Dane są przechowywane we własnym systemie informatycznym kliniki. Każdy lekarz może stamtąd przywołać dane. Oznacza to, że elektrokardiogramy, które zostały zarejestrowane w różnych momentach w czasie, mogą być również bezpośrednio porównane i dostarczają lekarzowi prowadzącemu cennych informacji.

Procedura badania: EKG spoczynkowe wykonuje się w pozycji leżącej. W przypadku odsłoniętej górnej części ciała do pacjenta przyłożonych jest łącznie 12 elektrod przy użyciu podciśnienia. Po kilku sekundach urządzenie odczytuje napięcia i test jest zakończony.


EKG jest badaniem diagnostycznym i polega

Choroby układu krążenia są najczęściej występującymi schorzeniami w populacji ludzkiej. Ponadto, niezmiennie od wielu lat powodują najwięcej zgonów w naszym kraju, stąd zaliczanie ich do grupy chorób cywilizacyjnych. Z tego względu medycyna kładzie nacisk na szukanie metod poprawy sprawności i jakości opieki zdrowotnej w zakresie zwalczania chorób układu sercowo-naczyniowego

Medyczne aspekty chorób układu krążenia

Biorąc pod uwagę zwiększającą się liczbę pacjentów kardiologicznych, lekarze muszą dążyć do podnoszenia swoich kompetencji. Najczęściej zlecanym przez kardiologa i podstawowym badaniem jest elektrokardiografia, czyli badanie elektrycznej czynności mięśnia sercowego. EKG jest badaniem diagnostycznym i polega na umieszczeniu elektrod w ciele pacjenta, które gromadzą informacje i przesyłają do aparatu EKG.

Nadzieja w rozwoju nauki

Obserwuje się stały rozwój medycyny w kierunku chorób kardiologicznych. Mianowicie pojawiają się nowe metody leczenia, środki farmakologiczne, nowatorskie zabiegi. Wszystko po to by poprawić jakość życia osób zmagających się przewlekłymi chorobami układu krążenia.


O jakich badaniach profilaktycznych powinny pamiętać osoby po 40stce?

Wielu ludzi nie przepada za chodzeniem do lekarza. Długi czas oczekiwania, a potem równie długie kolejki w przychodni nie napawają optymizmem. Raz do roku warto jednak zagryźć zęby i wykonać serię badań profilaktycznych. Większość chorób wykrytych we wczesnym stadium rozwoju jest bowiem uleczalna. Badania prewencyjne mają szczególne znaczenie w określonym wieku. O czym nie powinny zapomnieć osoby po 40 roku życia?

Podstawowe badania

Szeroko rozwinięta medycyna pozwala dziś na wykonanie szeregu badań. W podstawowej grupie znalazły się m.in.:
- morfologia krwi;
- badanie na poziom cukru;
- badanie moczu;
- badanie kału;
- pomiar ciśnienia;
- u kobiet cytologia;
- u palaczy rentgen klatki piersiowej.

Dla pacjentów po 40-stce

Ci, którzy przekroczyli magiczny próg 40 roku życia, powinni udać się do kardiologa i gastrologa. Ten pierwszy zleci zrobienie EKG serca (powtarza się je średnio co 3 lata), u tego drugiego będzie konieczna gastroskopia, aby skontrolować funkcjonowanie układu pokarmowego. Do innych badań należą: lipidogram, USG brzucha, hormony tarczycy, badanie na gęstość kości.